Promieniowanie UVB wytwarza w naszym organizmie witaminę D z cholesterolu gromadzącego się tuż pod skórą i niektórych steroli pochodzenia roślinnego. Zużywa więc część naszego cholesterolu. A zatem jeśli chcesz obniżyć jego poziom po prostu wyjdź na słońce!

Witamina D jest niezbędna do właściwego przyswajania wapnia. Niedobór witaminy D najgroźniejszy jest u dzieci (grozi krzywicą) i kobiet w okresie menopauzy (zwiększa ryzyko osteoporozy)
Witamina D pobudza do działania tzw. komórki żerne, czyli te, które twój układ odpornościowy wysyła do walki z chorobotwórczymi zarazkami. Uruchamia także w organizmie produkcję substancji niszczących wirusy.
Pod wpływem promieni słonecznych zmniejsza się produkcja melatoniy, hormonu wytwarzanego przez szyszynkę. Dostosowuje on twoją aktywność do rytmu dzień – noc, czuwanie – sen. Im więcej światła słonecznego, tym niższy poziom melatoniny i większa aktywność za dnia, a zatem mniej problemów z wieczornym zasypianiem.

Witamina D zmniejsza ryzyko :
– problemów z trzustką
– zachorowania na raka prostaty
– zachorowania na kara piersi
– problemów z sercem
– zachorowania na cukrzycę, sklerozę,
– zachorowania na osteoporozę
– wysokiego ciśnienia
– zachorowania na grypę
– zachorowania na depresję

Niedobór witaminy:
– u niemowląt – krzywica dziecięca (rachitis infantilis),
– u dzieci starszych i młodzieży – krzywica późna (rachitis tarda),
– u starszych: zaburzenia struktury kości – osteomalacja i zrzeszotnienie kości,
– krótkowzroczność,
– stany poirytowania, dolegliwości

Ciekawostki o witaminie:

Witamina D powstaje w skórze człowieka w wyniku działania słonecznych promieni ultrafioletowych. Z pożywieniem przyjmuje się głównie jej formę wstępną (prowitaminę), która w kolejnym etapie przetwarzana jest w wątrobie, nerkach i skórze na właściwą witaminę D

Ludzie starsi są szczególnie narażeni są na powstanie niedoborów witaminy D.

W związku z wiekiem maleje bowiem zdolność skóry do produkowania tej witaminy pod wpływem światła słonecznego. Winna temu jest również dużo niższa aktywność fizyczna osób starszych.
Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, ułatwia to jej magazynowanie w organizmie, dlatego też zbyt duże dawki mogą powodować hiperwitaminozę,

Uważa się, że już dziesięć minut słonecznej kąpieli codziennie w czasie letnich miesięcy zapewnia odpowiednią dawkę tej witaminy na cały rok. Jednak należy brać pod uwagę indywidualne zapotrzebowania, np. to, że dzieci potrzebują więcej witaminy niż dorośli, a ponadto – że wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność organizmu do wytwarzania tej witaminy pod wpływem promieni ultrafioletowych. Również osoby znajdujące się w zanieczyszczonym środowisku mają mniejsze szanse na odpowiednią ilość witaminy D w organizmie.

Źródło: http://witaminy.eu.interia.pl/witamina_d.htm

Rola witaminy D

Wydaje się, że o witaminach wiemy wszystko a ich rola jest nam doskonale znana. Tymczasem okazuje się, witamina D jest w stanie opóźnić starzenie umysłu.
Dostarczanie dużych ilości „witaminy słońca” może sprawić, że na starość będziesz bardziej bystry, to wyniki ostatnich badań, które udowadniają, że witamina D pomaga starszym osobom zachować sprawność umysłową. Według badaczy Davida Lee i jego kolegów z uniwersytetu w Manchesterze osoby nie dostarczające witaminy powinny brać suplementy by ich umysł funkcjonował dobrze niezależnie od wieku. Witamina D wytwarzana jest w organizmie człowieka kiedy skóra wystawiona jest na światło słoneczne, znajduje się też w niektórych produktach takich jak tłuste ryby. Ma ona wpływ na zdrowie kości ponieważ pozwala lepiej wchłaniać wapń. Witamina D może chronić przed rakiem, chorobami serca i gruźlicą.
By sprawdzić wpływ witaminy D na sprawność umysłową Lee wraz z grupą naukowców porównali wyniki testów poznawczych 3000 europejczyków w wieku pomiędzy 49 a 70 rokiem życia. Osoby o niskim poziomie witaminy D wypadały w testach gorzej. W badaniu uwzględniono ich wykształcenie, stan zdrowia, poziom aktywności oraz wyniki testów sprawnościowych. I ciągle widać było wpływ witaminy D na rezultat testów.